Στην αυλή του Αγίου Δημητρίου γιορτάσαμε φέτος την επέτειο του Ιστορικού ΟΧΙ

Από νωρίς οι μαθητές , οι δασκάλες τους και οι γονείς τους, εκκλησιαστήκαμε στο όμορο εκκλησάκι του Αγίου Δημητρίου παρακολουθώντας τη Θεία λειτουργία που ήταν σήμερα αφιερωμένη στον Άγιο Δημήτριο. Στον προαύλιο χώρο ο Ιερέας πατήρ Σωτήριος ευλόγησε τους άρτους και μίλησε για τον Άγιο Δημήτριο.

Το λόγο πήρε η Δ/ντρια του σχολείου που καλωσόρισε όλους και μίλησε για τη σημαντικότητα της Ειρήνης  και στη συνέχεια παρουσιάσαμε εκεί το αφιέρωμα στην 28η Οκτωβρίου 1940.

Ο χώρος είχε κατάλληλα στολιστεί με έντονη την παρουσία του γαλανόλευκου και της Σημαίας μας.

Οι μαθητές της Γ΄τάξης είχαν ετοιμάσει τραγούδια και ποιήματα με ιδιαίτερα μηνύματα ενάντια στον πόλεμο , στην αδικία και υπέρ της Ειρήνης και της συναδέλφωσης των λαών.

Τραγούδησαν επίσης και οι μαθητές των Α΄και Δ΄τάξεων του σχολείου μας.

Όλοι μαζί ευχηθήκαμε Χρόνια πολλά και Ειρηνικά.