Τη φετινή σχολική χρονιά , στα πλαίσια του μαθήματος της Ευέλικτης ζώνης στην Α΄τάξη θα εκπονήσουμε πρόγραμμα με θέμα το Δάσος

Με πρωταρχικούς στόχους

Να πλησιάσουν οι μαθητές το δάσος με όλες τους τις αισθήσεις, να το αγαπήσουν, να εκτιμήσουν την ποικιλομορφία αλλά και την απλότητά του.

– Να αποκτήσουν γνώσεις για τη  λειτουργία του.

– Να γνωρίσουν  τη μεσογειακή βλάστηση της χώρας μας

-Να γνωρίσουν τη μεσογειακή πανίδα

-Να κατανοήσουν την προσφορά και την αξία του δάσους όχι μόνο για τον άνθρωπο αλλά και για άλλους οργανισμούς.

– Να αποκτήσουν ερευνητική διάθεση, να αναπτύξουν δεξιότητες για παρατήρηση, καταγραφή, σύγκριση, ταξινόμηση της ζωής στα δασικά οικοσυστήματα της περιοχής μας.

– Να αντιληφθούν τους κινδύνους που απειλούν το δάσος, να διαπιστώσουν τις δυνατότητες παρέμβασης στην προστασία του και να ευαισθητοποιηθούν ώστε να αναλαμβάνουν σχετικές δράσεις

Θα ζωγραφίσουμε,

θα χορέψουμε,

θα τραγουδήσουμε,

θα ερευνήσουμε,

θα εκδράμουμε στο βουνό,

θα περάσουμε υπέροχα με τα μικρά μαθητούδια μας!

Και η αρχή έχει ήδη γίνει.Δείτε τις παρακάτω φωτογραφίες