Την Τετάρτη 19 Φεβρουαρίου 2020, οι μαθητές της Δ΄τάξης και την Παρασκευή 21 Φεβρουαρίου 2020, οι μαθητές των Ε΄και Στ΄ τάξεων του σχολείου μας ,συνοδευόμενοι από εκπαιδευτικούς του σχολείου μας, επισκεφτήκαμε το 13ο Δημοτικό σχολείο Καλαμάτας στα πλαίσια του προγράμματος “Καλαμάτα 1821-Δρόμοι Ελευθερίας”. Είχαμε τη χαρά  να συμμετέχουμε, μικροί και μεγάλοι, σε παιχνίδια γνωριμίας υπό το γενικό πρόσταγμα του εκπαιδευτικού κου Παναγιώτη. Στη συνέχεια εκφραστήκαμε εικαστικά και περπατώντας στο δρόμο της ελευθερίας που χάραξαν οι πρόγονοί μας το 1821, σχεδιάσαμε τους δικούς μας δρόμους ελευθερίας,  αποτυπώνοντας με λέξεις , χρώματα και διάφορα υλικά  τι σημαίνει για τον καθένα μας ο όρος  ” ελευθερία”.

Οι δράσεις είναι μέρος του συνόλου των δράσεων που σχεδιάστηκαν και πραγματοποιούνται με αφορμή τα 200 χρόνια από την έναρξη της επανάστασης και τελούν υπό την αιγίδα των ανάλογων δράσεων του Πανεπιστημίου Πελοποννήσου. Οι δράσεις δεν σταματούν εδώ. Έχουν και συνέχεια. Σε αναμονή λοιπόν αυτής της συνέχειας.