Δευτέρα 30 Μαίου 2022 στο σχολείο μας πραγματοποιήθηκε ενημερωτική συνάντηση με τους γονείς των μαθητών της Στ΄ τάξης του σχολείου μας.

Η συνάντηση πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο των δράσεων του προγράμματος με θέμα την ¨Ομαλή μετάβαση των μαθητών της Στ΄ τάξης στο Γυμνάσιο”

Ομιλήτρια: Φωτεινή Βλαχοπουλιώτη, Κοινωνική ανθρωπολόγος, επιστημονική συνεργάτιδα του ΚΕΠΕΠΨΥ Ν. Μεσσηνίας

Φέτος το σχολείο μας έθεσε ως μια σημαντική προτεραιότητα των εκπαιδευτικών πρακτκών δραστηριοτήτων του, την ομαλή μετάβαση των παιδιών από το Δημοτικό στο Γυμνάσιο. Αυτό γιατί η μετάβαση από το Δημοτικό στο Γυμνάσιο συνιστά μία σημαντική αλλαγή στη μαθητική πορεία των παιδιών, στο πλαίσιο της οποίας καλούνται, όχι μόνο να προσαρμοστούν σε ένα νέο σχολικό περιβάλλον, αλλά και να διαχειριστούν μία σειρά από συναισθηματικά, κοινωνικά και εκπαιδευτικά ζητήματα που προκύπτουν.