Την Τετάρτη 2 Νοεμβρίου 2022, πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας παρουσίαση, στους γονείς της Στ΄ τάξης, του Σχεδίου δράσης της σχολικής μονάδας , το οποίο έχει ως θέμα και τίτλο την “Ομαλή μετάβαση των μαθητών της Στ΄ τάξης στο Γυμνάσιο”.

Το πρόγραμμα παρουσίασε η Δ/ντρια του σχολείου κα Ευγενία Βαμβακά και πραγματοποιείται επίσημα για 2η συνεχή χρονιά

Στο πλαίσιο των δράσεων για την πρόληψη και την Αγωγή υγείας σε παιδιά σχολικής ηλικίας θα υλοποιηθεί από τη σχολική μονάδα , σε συνεργασία με επιστημονικούς φορείς που άπτονται του περιεχόμενου του θέματος, με συντονίστρια τη Δ/ντρια του σχολείου και συμμετέχοντες την κα Αδαμοπούλου Ανδριάνα, την κα Σακελλαροπούλου Ευτυχία, την κα Παπαδοπούλου Πολυξένη και τον κο Πετρόπουλο Φώτιο

Το πρόγραμμα, το οποίο ξεκινά στις 11 Νοεμβρίου και θα ολοκληρωθεί στη λήξη της σχολικής χρονιάς με την παρουσίαση των δράσεων του στη σχολική κοινότητα, αποτελεί σημαντική δράση καθώς η μετάβαση σε ανώτερη σχολική βαθμίδα αποτελεί ορόσημο στη ζωή του μαθητή αφού καλείται να διαχειρισθεί με επιτυχία όχι μόνο μαθησιακές αλλά και κοινωνικο -συναισθηματικές αλλαγές.

Για τους μαθητές της ΣΤ΄ τάξης δημοτικού το πέρασμα στο Γυμνάσιο αποκτά ακόμη μεγαλύτερη βαρύτητα, αφού συμπίπτει και με τις βιολογικές αλλαγές που βιώνουν με την είσοδό τους στην εφηβεία. Πολλές έρευνες έχουν δείξει πως αυτή η μετάβαση συχνά προκαλεί άγχος και φόβο στους μαθητές.

Στόχος του προγράμματος είναι μέσω της ενεργητικής ακρόασης, της συζήτησης και των δράσεων αυτογνωσίας (ζωγραφική, παιχνίδια ρόλων), οι μαθητές να αποχαιρετίσουν την εξάχρονη διαδρομή τους στο δημοτικό και να προετοιμαστούν κατάλληλα, εκφράζοντας και επεξεργάζοντας παράλληλα τις προσδοκίες αλλά και τις πιθανόν εσφαλμένες τους αντιλήψεις για το γυμνάσιο.

Ευελπιστούμε να βάλουμε τις βάσεις για μια ομαλή μετάβαση των μαθητών μας.