Η Παιδεία ποτέ δεν ήταν και δεν µπορεί να είναι αποκοµµένη από την υπόλοιπη κοινωνία, από το τι γίνεται έξω από το σχολείο.

Σκοπός της Παιδείας δεν ήταν ποτέ να δώσει µόνο γνώσεις στο µαθητή.

Σκοπός της είναι πάνω από όλα η διάπλαση του χαρακτήρα, η διάπλαση ενός ελεύθερου ατόµου µε κριτική σκέψη και δεξιότητες, για να αντιµετωπίσει τις προκλήσεις της ζωής µέσα στην κοινωνία.

Στο πλαίσιο του προγράμματος ” Ομαλή μετάβαση των μαθητών της Στ΄ τάξης στο Γυμνάσιο” και της συνεργασίας με το ΚΕΠΕΠΨΥ Μεσσηνίας στο σχολείο μας βρέθηκε για 3η φορά η κα Φωτ. Βλαχοπουλιώτη και συνεργάστηκε με τους μαθητές της Στ΄ τάξης.

Το θέμα αυτής της συνάντησης ήταν το τσιγάρο και το ποτό και οι τρόποι αποφυγής εθισμού σε αυτές τις ουσίες

Η συζήτηση και το βιωματικό εργαστήρι σκοπό είχε να τονώσει την αυτοπεποίθηση των μαθητών και ενισχυθούν οι διαπροσωπικές σχέσεις, και ταυτόχρονα να υπάρξει δράση καταλυτική στη υιοθέτηση θετικών στάσεων απ΄ αυτούς.