Είναι γεγονός δυστυχώς, ότι η Ελλάδα καταλαμβάνει τα τελευταία χρόνια μια από τις τελευταίες θέσεις των χωρών της Ευρωπαϊκής Ένωσης σχετικά με τις επιδόσεις της στον τομέα της ανακύκλωσης. Για το λόγο αυτό στο σχολείο μας μαθαίνουμε στα παιδιά να ανακυκλώνουν .

Θεωρούμε ότι ως εκπαιδευτικοί οφείλουμε να αποτελέσουμε τα σωστά πρότυπα για τις νέες γενιές μαθαίνοντας τους τι σημαίνει ανακύκλωση, γιατί πρέπει να ανακυκλώνουμε και τέλος γιατί είναι σημαντική αυτή η διαδικασία.

Υπό το πρίσμα αυτών των πεποιθήσεων , πραγματοποιείται φέτος εργαστήριο δεξιοτήτων στην Γ΄ τάξη με θέμα την ανακύκλωση.

Οι μαθητές με τη δασκάλα τους, έφτιαξαν κούκλες από ανακυκλώσιμα υλικά και με πολύ μεράκι μας παρουσίασαν ένα υπέροχο θεατρικό με διαλόγους που προωθούσαν την έννοια της ανακύκλωσης.