Στον πολυχώρο Αρκαδιανή στο Ψάρι Ηραίας βρεθήκαμε, δασκάλες/οι και μαθητές σήμερα  Τετάρτη 14 Μαρτίου.

Είχαμε την ευκαιρία να ξεναγηθούμε στο χώρο της Αρκαδιανής που είναι ολόκληρος ένα Μουσείο.

Και τι δεν είδαμε!

Αντικείμενα του παρελθόντος σχετικά με τη μαγειρική. Παλιά βιβλία μαγειρικής. Λαογραφικά κειμήλια

Οι μαθητές μας είχαν και την ευκαιρία να ξεναγηθούν και να πάρουν μέρος σε βιωματικά εργαστήρια κατασκευής Λαζανιών και ψωμιού.

Και το μεσημεριανό φαγητό ήταν επίσης εξαιρετικό.

Εκείνο βέβαια που μας έκανε την μεγαλύτερη εντύπωση ήταν το Μουσείο του σχολείου τους. Κάναμε και μάθημα Ιστορίας στην μία και μοναδική αίθουσα με τον μαυροπίνακα και τις κιμωλίες , τα τεράστια παράθυρα, τα παλιά θρανία και το μεγάλο χειροκίνητο κουδούνι .

Το κουδούνι για το σχόλασμα χτύπησε σήμερα στο Μουσείο του παλιού μονοθέσιου στο χωριό Ψάρι Γορτυνίας ακριβώς στις 13.15.

Η μέρα είχε απ΄ όλα. Παιχνίδι, ξενάγηση, βιωματικά εργαστήρια, καλό φαγητό, χορό, τραγούδι, δραματοποίηση αλλά και μάθημα Ιστορίας