Με αφορμή τις εκδηλώσεις που γίνονται φέτος στη χώρα μας και ιδιαίτερα στην πόλη μας την Καλαμάτα, η εκπαιδευτικός των Εικαστικών κα Αθανασία Κατσιλιέρη, που εργάζεται στο σχολείο μας, καθοδήγησε τους μικρούς μαθητές της Α΄ τάξης σε ιστορικά μονοπάτια και με τα μικρά χεράκια τους έφτιαξαν σπουδαίες ζωγραφιές που απεικονίζουν με τη φαντασία τους τη ναυμαχία του Ναβαρίνου με την οποία έληξε τυπικά η επανάσταση των προγόνων μας και το έθνος μας οδηγήθηκε αργά αλλά σταθερά στην ολοκληρωτική του απελευθέρωση. Τα έργα των μικρών μαθητών μας θα πάρουν μέρος στο διαγωνισμό ζωγραφικής με θέμα Ναυμαχία του Ναυαρίνου, που πραγματοποιείται από τη Δημοτική επιχείρηση Φάρις. Συγχαρητήρια στα στα μαθητούδια μας και στην εκπαιδευτικό του σχολείου μας.