Αγαπητοί γονείς και αγαπητά μας παιδιά

Σας ευχόμαστε καλή χρονιά με υγεία και ευτυχία.

Το σχολείο θα επαναλειτουργήσει την Δευτέρα 11/1/2021 κανονικά μαζί με την Πρωινή ζώνη και το Ολοήμερο τμήμα .

Σύμφωνα με τις νέες οδηγίες του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων θα γίνουν κάποιες αλλαγές για την καλύτερη προστασία όλων μας από την πανδημία.

Στο πλαίσιο αυτό και για να υπάρξει αποτελεσματική προστασία όλων μας και για μπορέσουμε να κρατήσουμε τα σχολεία μας ανοιχτά όσο πιο μεγάλο διάστημα γίνεται, θα πρέπει να τηρηθούν πιστά οι παρακάτω οδηγίες:

• Οι μαθητές όταν προσέρχονται στο σχολείο θα πηγαίνουν απευθείας μέσα στις τάξεις τους όπου θα τους περιμένει ο εκάστοτε εκπαιδευτικός.
  • Οι μαθητές των Α΄, Γ ‘ και Ε΄ τάξεων πρέπει να προσέρχονται στο σχολείο αυστηρά μεταξύ 8:00 – 8:10 και θα αποχωρούν στις 13:00.
  • Οι μαθητές των Β΄, Δ΄ και ΣΤ΄ τάξεων πρέπει να προσέρχονται στο σχολείο αυστηρά μεταξύ 8:10 – 8:20 και θα αποχωρούν στις 13:15.
  • Επίσης, επειδή οι τάξεις πρέπει να αερίζονται συχνά, τα παιδιά οφείλουν να είναι ντυμένα κατάλληλα. Όπως και σε περίπτωση βροχής ο μαθητής πρέπει να έχει ομπρέλα για τη μετακίνησή του προς το χώρο του σχολείου και κατά την εξοδό του από αυτό.
  • Η χρήση μάσκας συνεχίζει να είναι υποχρεωτική μέσα και έξω από το χώρο του σχολείου.
  • Επιπλέον καθίσταται σαφές ότι απαγορεύεται ο συνωστισμός έξω από το χώρο του σχολείου, γι΄ αυτό καλό θα ήταν να κατεβαίνουν μόνο οι μαθητές από τα αυτοκίνητα και οι συνοδοί να αποχωρούν αμέσως.
  • Υπενθυμίζουμε ότι υπάρχει η Σχολική τροχονόμος για να βοηθήσει τους μαθητές στη διάβαση καθώς και το πεζοδρόμιο για να φτάσουν στο σχολείο μόνοι τους.
  • Παρακαλούμε επιλέξτε να παρκάρετε, εφόσον είναι απαραίτητο, στα ελαιοπερίβολα και όχι εμπρός από την είσοδο του σχολείου.
  • Σας θυμίζουμε ότι στο χώρο του σχολείου επιτρέπεται να εισέρχονται μόνο μαθητές, εκπαιδευτικοί κ προσωπικό καθαριότητας. Κάθε άλλο πρόσωπο πρέπει να έχει άδεια εισόδου.
  • Ακόμα σας υπενθυμίζουμε ότι σε περίπτωση που ένα παιδί ή μέλος της οικογένειάς του αδιαθετήσει, ο μαθητής παραμένει στο σπίτι και επιστρέφει είτε με ιατρική βεβαίωση είτε μετά από δεκαήμερο χωρίς εμπύρετο το τελευταίο 24ωρο. Επίσης έχετε την υποχρέωση σε κάθε περίπτωση να ενημερώσετε άμεσα το σχολείο για τους λόγους απουσίας του μαθητή.
  • Και όλα αυτά προκειμένου να μην υπάρξουν κρούσματα και να συνεχίσουμε τη δια ζώσης διδασκαλία μαθημάτων. Με την βοήθεια και την συνεργασία όλων μας θα ξεπεράσουμε και αυτήν την δυσκολία.
  • Επίσης, για την ενημέρωσή σας και για οποιαδήποτε πληροφορία να επικοινωνείτε:
  • Μέσω του τηλεφώνου στο σχολείο: 2721025064 (τις εργάσιμες μέρες και ώρες), ή
  • Μέσω ηλεκτρονικού μηνύματος στην ηλεκτρονική διεύθυνση του σχολείου: mail@17dim-kalam.mes.sch.gr και
  • Να ενημερώνεστε καθημερινά μέσω των e-mails σας και από την ιστοσελίδα του σχολείου: http://17dim-kalam.mes.sch.gr
  • Προσοχή μην ξεχάσετε ότι για να συνοδεύσετε μαθητή προς και από το σχολείο θα πρέπει να έχετε μαζί σας, οι συνοδοί, το έγγραφο που σας είχε δοθεί από το σχολείο στις αρχές Νοεμβρίου και να στέλνετε μήνυμα στο 13033 τον αριθμό 4.

Εκ της Διευθύνσεως