Με αφορμή την 5η Μαϊου που έχει χαρακτηριστεί ως Παγκόσμια ημέρα για την υγιεινή των χεριών, στο πλαίσιο του εκπαιδευτικού προγράμματος “Προστασία Πρώτης Τάξης”, πραγματοποιήθηκε με τους μαθητές της Α’ τάξης, κατόπιν της σύμφωνης γνώμης των γονιών τους, ένα εκπαιδευτικό εργαστήριο με τίτλο “Micro Lab”. Οι μαθητές ήρθαν σ’ επαφή με πολλά “μικρόβια”, μέσω μιας ειδικής πούδρας -GloGerm πούδρα. Η συγκεκριμένη πούδρα έχει την ιδιότητα να φωσφορίζει στο σκοτάδι, με τη χρήση ειδικού φακού, υποδηλώνοντας κατ’ αυτόν τον τρόπο την ύπαρξη μικροβίων. Έτσι, έχοντας όλοι οι μαθητές πούδρα στα χέρια τους, κλήθηκαν να τα πλύνουν αρχικά μόνο με νερό κι έπειτα με σαπούνι και νερό. Τότε, διαπίστωσαν, μέσω της χρήσης του φακού, πως τα χέρια τους καθάρισαν πλήρως μόνο όταν τα έπλυναν με σαπούνι και νερό. Στόχος του προγράμματος είναι η ελαχιστοποίηση της εξάπλωσης των μικροβίων στην τάξη και η ενθάρρυνση των παιδιών να υιοθετήσουν μία ρουτίνα υγιεινής, κρατώντας τα ίδια αλλά και τ’ αγαπημένα τους πρόσωπα ασφαλή.

Το πρόγραμμα πραγματοποιήθηκε σε συνεργασία με τη σχολική μας νοσηλεύτρια, κα Ελένη Χραμπάνη και τη δασκάλα της Α΄ τάξης κα Ξένια. Οι μικροί μας μαθητές εντυπωσιάστηκαν και έμαθαν σπουδαία πράγματα σχετικά με την προστασία τους από τα μικρόβια.