ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΤΟΥ ΒΙΒΛΙΟΘΗΣΑΥΡΟΥ ΑΝΑΖΗΤΩΝΤΑΣ ΤΟΥΣ ΗΡΩΕΣ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ

Με τη λήξη του σχολικού έτους ολοκληρώθηκε και το πρόγραμμα βιβλιοανάγνωσης με Θέμα: ΑΝΑΖΗΤΩΝΤΑΣ ΤΟΥΣ ΗΡΩΕΣ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ

«Υπάρχουν δύο ειδών φάροι. Αυτοί που επιτρέπουν στα πλοία να βρίσκουν τον προορισμό τους με ασφάλεια μέσα στη νύχτα και οι φάροι της ζωής που φέγγουν άγρυπνα την πορεία των ανθρώπων, ακόμα κι όταν όλα τα άλλα φώτα σβήνουν. Μπορεί να είναι οι άνθρωποι που αγαπάμε, ένα ενθύμιο, μια ανάμνηση, ακόμα κι ένα βιβλίο. Οι φάροι θα μας καθοδηγούν πάντοτε, με την ελπίδα ότι στα δύσκολα θα βρίσκουμε το φως που θα μας βγάζει απ’ το σκοτάδι. Όσο αυτοί υπάρχουν το ταξίδι συνεχίζεται…»

Μ’ αυτά τα λόγια ο συγγραφέας Παναγιώτης Δημητρόπουλος «παραθέτει» στο νέο του συγγραφικό εγχείρημα με τίτλο «ΦΑΡΟΣ», μία εισαγωγή από θάλασσες γνώσεων και ωκεανούς θησαυρών. Μέσα σε ένα σήμερα φτωχό από αξίες και σχεδόν αδειανό από ανθρώπους που παράγουν έμπνευση, ο συγγραφέας συστήνει στα παιδιά μας τα πρόσωπα μιας Ελλάδας που αξίζει να γνωρίσουν. Ανάμεσά τους, ο Αριστοτέλης, ο Μέγας Αλέξανδρος, η Υπατία, ο Δομίνικος Θεοτοκόπουλος, ο Θεόδωρος Κολοκοτρώνης, η Μαντώ Μαυρογένους, η Καλλιρόη Σιγανού Παρρέν, ο Σπύρος Λούης, ο Νίκος Καζαντζάκης, η Κυρά της Ρω, η Λέλα Καραγιάννη και η Σοφία Βέμπο, προσωπικότητες που άφησαν στην ανθρωπότητα ένα αποτύπωμα τόσο βαθύ όσο και η ιστορία μας κι ένα νόημα τόσο μεγάλο όσο ο αληθινός προορισμός του ανθρώπου. Αυτός, που δεν έχει καμία θέση και καμία σχέση με τα ψευτοϊνδάλματα που «μεγαλώνουν» τα παιδιά της σημερινής εποχής.

Επτά μαθητές τα κατάφεραν και διακρίθηκαν στη Β΄ φάση και έφτασαν στον τελικό όπου τους απονεμήθηκε ειδικός έπαινος από την υπεύθυνη του προγράμματος κα Ευγενία Βαμβακά